Ivan Sanderson

<!– cheap nfl jerseys .et_pb_slides –>

Sylwetki naukowców i badaczy kryptozoologii oraz Mokele-mbembe

Ivan T. Sanderson

Ivan T. Sanderson

30 stycznia 1911 – 19 lutego ray ban sunglasses 1973

Urodzony w Szkocji biolog i autor, który później został naturalizowanym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Pamiętany jest przede wszystkim jako autor publikacji przyrodniczych oraz ze względu na swe zainteresowania kryptozoologią i tematem zjawisk paranormalnych.  W młodości Sanderson dużo podróżował, skupiając się głównie na Azji.  Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Cambridge obronił z wyróżnieniem pracę licencjacką z zoologii, a następnie, na tym samym wydziale, obronił prace magisterskie z botaniki i etnologii.

Sanderson zdobył rozgłos jako najbardziej wiarygodny świadek, któremu udało się zaobserwować kongamato po tym, jak został zaatakowany przez stworzenie, które opisał jako „Dziadka wszystkich nietoperzy”. Spotkanie z ową istotą miało miejsce, gdy Sanderson zestrzelił rudawkę, która wpadła do wody. Podszedł, by podnieść swe trofeum, lecz kolega ostrzegł go, by zrobić unik i pochylić się. Owo zdarzenie opisał następująco:

„Wówczas wydałem z siebie okrzyk i natychmiast zanurkowałem pod wodą ponieważ w moją stronę, zaledwie kilka stóp Wholesale Jerseys nad wodą, zbliżała się czarna istota wielkości orła. Tylko przez krótką chwilę widziałem jej pysk, a jednak to zupełnie wystarczyło, albowiem dostrzegłem otwartą paszczę z żuchwą mieszczącą półokrąg szpiczastych, białych zębów, pomiędzy którymi znajdowały się przerwy oakley outlet o szerokości tychże zębów. Gdy się wynurzyłem, stworzenia już nie było. […] A zanim stało się zbyt ciemno, by cokolwiek dostrzec, nadleciało ponownie, rzucając się ku rzece, kłapiąc zębami, a <a href="http://www.cheapjerseys-nfl.com/" onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'outbound-article', Tipps ‘http://www.cheapjerseys-nfl.com/’, ‘Wholesale NFL Jerseys’]);” target=”_blank”>Wholesale NFL Jerseys powietrze świszczało „szszsz-szszsz”, jak gdyby rozdzierały je wielkie, czarne, ray ban sunglasses wampirze skrzydła”.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, jako nastolatek i młody mężczyzna, Sanderson odbył kilka cheap oakleys ekspedycji w rejony tropikalne, zyskując sławę jako kolekcjoner zwierząt oraz autor popularnych publikacji tematyce przyrodniczej i podróżniczej.

Podczas drugiej wojny światowej Sanderson pracował początkowo dla wywiadu brytyjskiej Marynarki Wojennej, potem dla Brytyjskiego Urzędu Koordynacji Bezpieczeństwa, a wreszcie został agentem prasowym w Nowym Jorku.  Ostatecznie pozostał w USA i został naturalizowanym obywatelem tego kraju.

W roku 1948 Sanderson zaczął pojawiać się w amerykańskich audycjach radiowych i telewizyjnych, prowadząc pogadanki jako przyrodnik i pokazując zwierzęta. Sanderson był także autorem wstępu do 12 odcinków telewizyjnej serii przyrodniczej z roku 1953, Osa Johnson’s The Big Game Hunt znanej także jako The Big Game Hunt, przedstawiającej filmy poszukiwaczy przygód cheap jerseys i autorów filmów dokumentalnych, Martina i Osy Johnsonów.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku prace Sandersona publikowano często w takich pismach poświęconych przygodom jak True, Sports Afield czy Argosy, a wcześniej, cheap oakley sunglasses w latach czterdziestych, w popularnych publikacjach, takich jak Saturday Evening Post. W latach pięćdziesiątych Sanderson był częstym gościem w różnych programach, często przyprowadzając różne gatunki zwierząt.  Jak wspomina w kilku swoich książkach przyjaciel Sandersona i kryptozoolog Loren Coleman, wystąpienia tego pierwszego często nawiązywały do tematów związanych z kryptozoologią, choć w niektórych przypadkach Sanderson był sceptyczny w swych poglądach.

Sanderson od wczesnych lat był zainteresowany ideami głoszonymi przez Charlesa Forta.  W późniejszych latach zyskał sławę pisząc na tematy związane z kryptozoologią, które to słowo przypisywane jest Bernardowi Heuvelmansowi, lecz czasem właśnie Sandersonowi. Szczególną uwagę poświęcał dowodom na istnienie potworów z jezior, wężów morskich, mokele-mbembe, gigantycznych pingwinów, Yeti oraz Sasquatchów.

W sierpniu 1965 roku Sanderson założył Fundację Ivana T. Sandersona, mieszczącą się na terenie jego posiadłości w stanie New Jersey. W roku 1967 fundacja zmieniła nazwę na Towarzystwo Badań Nieznanego (The Society for the Investigation of the Unexplained, SITU).  SITU była organizacją pozarządową typu non-profit, której celem było badanie dziwnych zjawisk ignorowanych przez oficjalną naukę. Sanderson zmarł na raka w roku cheap oakleys 1973 w swej rezydencji w New Jersey.

Lista jego książek obejmuje następujące tytuły:

 • Green silence: Travels through the jungles of the Orient, D. McKay Co., 1974.
 • Animal Treasure, The Viking Press, ray bans sale September 1937, hardback; Pyramid Books, July 1966.
 • Ivan Sanderson’s Book of Great Jungles, Julian Messner, 1965.
 • Caribbean Treasure, The Viking Press, November 1939; Pyramid Books, November 1965, second printing July 1966.
 • Living Treasure, The Viking Press, April 1941, second printing April 1945; Pyramid Books, September 1965.
 • The Dynasty of Abu a History and Natural History of the elephants and Their Relatives Past and Present, Alfred A. Knopf, 1962.
 • The Continent We Live On, Random House, 1961.
 • Living mammals of the world in color: A treasury of real-life, natural-color photographs and complete up-to-date, accurate description of 189 mammals, Hanover House, <a href="https://www.hotcheapjerseys.com/" onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'outbound-article', 'https://www.hotcheapjerseys.com/', cheap nfl jerseys ‚wholesale jerseys’]);” target=”_blank”>wholesale jerseys 1958.
 • Follow the Whale, Little Brown, 1956.
 • How to ray ban outlet Know the American Mammals, Little, Brown and Company, 1951.
 • Things and More Things (eseje), zebrane i ponownie wydane przez Adventures Unlimited Press, 2007.
 • Abominable Snowmen: Legend Come to Life: The Story Of Sub-Humans On Five Continents From The Early Ice Age Until Today, Adventures Unlimited Press, 2006.
 • Invisible Residents: The Reality of Underwater UFOs, z ray bans sale Davidem Hatcherem Childressem, Adventures Unlimited Press, 2005.
 • Vimana Aircraft of Ancient India and Atlantis, z Davidem Hatcherem Childressem, Adventures Unlimited Press, 1992.
 • Investigating the Unexplained (eseje) Prentice Hall, 1972.
 • More Things (eseje), Pyramid Books, 1969.
 • Things (eseje), Pyramid Books, 1967.
 • Uninvited Visitors: A Biologist Looks at UFOs, Cowles Education Corporation, 1967.

____________

Powyższa biografia powstała na podstawie anglojęzycznego artykułu <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_T._Sanderson" onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'outbound-article', 'http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_T._Sanderson', 'http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_T._Sanderson']);" title="Links of active once published”>http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_T._Sanderson z pewnymi skrótami.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This