Bernard Heuvelmans

<div class="et_pb_slide et_pb_bg_layout_dark fake oakleys et_pb_media_alignment_center” style=’background-color:#ffffff’>

Sylwetki naukowców i badaczy kryptozoologii oraz Mokele-mbembe

Bernard Heuvelmans

Bernard Heuvelmans

10 października 1916 – 22 sierpnia 2001

Belgijsko-francuski naukowiec, eksplorator, badacz i autor. Często nazywany był „ojcem kryptozoologii”. Jego zainteresowanie nieznanymi cheap oakleys outlet zwierzętami zaczęło się jeszcze gdy był nastolatkiem, a podsycała je lektura książek autorstwa Juliusza Verne’a czy Sir Arthura Conan Doyle’a.

Heuvelmans otrzymał wyższe wykształcenie na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. W roku 1939, przed wybuchem II wojny światowej, otrzymał tytuł doktora nauk zoologicznych.  Jego praca doktorska Cheap NFL Jerseys poświęcona była klasyfikacji dotychczas niesklasyfikowanego um zęba mrównika. Heuvelmans spędził kolejne lata na pisaniu artykułów o historii nauki i publikowaniu rozlicznych dzieł naukowych, szczególnie zaś w Biuletynie Królewskiego Muzeum Historii Naturalnej w Belgii.

Po przeczytaniu artykułu autorstwa Ivana T. Sandersona („There Could Be Dinosaurs” czyli „Dinozaury mogą istnieć”, opublikowanego w gazecie  Saturday Evening Post w styczniu 1948 roku), który na podstawie istniejących dowodów nie wykluczał możliwości istnienia żywych dinozaurów, Heuvelmans zdecydował się na usystematyzowanie swych zainteresowań nieznanymi zwierzętami. W 64 owym czasie tłumaczył on wiele prac naukowych, pośród których była praca The Secret World of the Animals cheap nfl jerseys (Sekretny świat zwierząt) Dra Maurice’a Burtona, opublikowany później w siedmiu tomach pod tytułem Encyclopedia of the Animal Kingdom (Encyklopedia królestwa zwierząt).

Heuvelmans zaczął zbierać materiały dotyczące jeszcze nieodkrytych zwierząt i gromadzić je w – jak je nazywał – wciąż rosnących „aktach”. Od roku 1948 rozpoczął poszukiwania dowodów w źródłach naukowych i literackich. W ciągu pięciu lat zebrał Cheap nfl jerseys już tyle materiału, że gotowy był do napisania pokaźnej książki. Książka owa została opublikowana w roku 1955 jako Sur la piste des betes ignorees, znana także pod angielskim tytułem (wydanym trzy lata później) oraz wydana w języku polskim w roku 1965 pod tytułem Na tropie nieznanych zwierząt. Ponad sześćdziesiąt lat później książka wciąż cieszy się popularnością i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, doczekując się wielu przekładów i wydań.

Praca okazała się przełomowa. Została zorganizowana w ujęciu geograficznym, a jej dominującym tematem było założenie, iż ludowe opowieści oraz legendy dotyczące niezwykłych, a czasem niewiarygodnych, zwierząt cheap nfl jerseys opierają się na prawdziwych przesłankach.  Autor argumentował, że takie z owych opowieści, które odnoszą się do niepoznanych dotąd gatunków powinny być Cheap Jerseys badane w sposób naukowy. Krytykował też tych badaczy, którzy zbywają natychmiast takie opowieści.  Jak zauważył w owym czasie jeden z krytyków, „ponieważ jego badania opierają się na rygorystycznym przywiązywaniu uwagi do metod naukowych, jego wiedzy uniwersyteckiej i doświadczeniu w zakresie zoologii, wnioski Heuvelmansa cieszą się uznaniem wśród społeczności naukowej”. Wkrótce Heuvelmans nawiązał olbrzymią korespondencję, w miarę rozwoju jego biblioteki oraz kolejnych badań.  W trakcie takiej korespondencji wymyślił słowo „kryptozoologia”. Fraza ta została wkrótce przyjęta przez badaczy, a Heuvelmansa zaczęto nazywać „Ojcem Kryptozoologii”.

W piśmie Cryptozoology (Kryptozoologia) w roku 1984 Heuvelmans napisał: „Próbowałem pisać na te tematy z uwzględnieniem zasad dokumentacji naukowej”. Jednak z racji tego, że jego zainteresowania były nadzwyczaj niekonwencjonalne, nie mógł on uzyskać wsparcia w postaci sponsoringu ze strony placówek naukowych I musiał czerpać środki ze swych publikacji. Napisał dalej: „Z tego właśnie powodu zawsze starałem się uczynić moje książki fascynującymi dla jak najszerszego kręgu odbiorców”.

Heuvelmans i jego książka oakley outlet mieli znaczący wpływ na pracę badawczą wielu kryptozoologów. Poproszono go o zbadanie „Skalpu Yeti”, przywiezionego przez Sir Edmunda Hillary’ego z jego wyprawy World Book z roku 1960. Był także jednym z pierwszych, który ogłosił, że jest to obiekt rytualny, wykonany ze skóry „serów”, niewielkiego, przypominającego kozicę, zwierzęcia żyjącego w Himalajach; zrobił to zanim Hillary podważył prawdziwość istnienia Yeti.

Książka “Na tropie nieznanych zwierząt” dotyczyła wyłącznie zwierząt lądowych. Druga ze znaczących książek Heuvelmansa, przetłumaczona na angielski, lecz nie na polski, i zatytułowana (po angielsku) In the Wake of the Sea-Serpents (1968), dotyczyła nieznanych kryptyd oceanicznych, w tym także uznanej przez naukę, lecz wciąż raczej enigmatycznej olbrzymiej ośmiornicy.

W roku 1968 Heuvelmans (na zaproszenie Ivana Sandersona) zbadał zwłoki opisywane jako zamrożone ciało owłosionego hominoida, które opisał w książce L’homme de Neanderthal est toujours vivant (napisanej z Borysem Porszniewem w roku 1974). Inne książki, nieprzetłumaczone jeszcze na język angielski lu polski, traktują o żyjących do naszych czasów dinozaurach oraz hominidach w Afryce.

W roku 1975, we Francji, Heuvelmans założył Centrum Kryptozoologii. Trzymał tam swą olbrzymią prywatną bibliotekę oraz olbrzymie pliki, a także oryginalne, tak cenne, akta. W roku 1982 został także wybrany prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Kryptozoologicznego, mieszczącego się w Waszyngtonie. Zajmował to stanowisko aż do swej śmierci. Zaangażowany był także w działania podejmowane przez Naukowy Klub Kryptozoologiczny Kolumbii Brytyjskiej oraz wysiłki innych organizacji na rzecz aktywnego badania kryptyd na całym świecie. W ciągu kolejnych dziesięcioleci zgromadził coraz więcej nagród i wyróżnień; dla przykładu w roku 1990 został mianowany honorowym cheap ray bans członkiem rosyjskiego Stowarzyszenia Kryptozoologicznego. W wywiadzie przeprowadzonym w roku 1984 Heuvelmans wyraził pragnienie napisania 20-tomowej encyklopedii kryptozoologicznej, lecz ze względu na śmierć tłumacza oraz inne problemy związane z wydawcą, przed ray ban outlet śmiercią Heuvelmansa fake ray bans nie pojawił się ani jeden tom.

W ciągu swej aktywnej kariery kryptozoologicznej Heuvelmans odbył wiele podróży po świecie, przeprowadzając rozmowy ze świadkami i badając dowody na istnienie kryptyd.

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku zdrowie Heuvelmansa zaczęło się gwałtownie pogarszać, niemniej ray bans ale wciąż pracował nad ukończeniem wholesale nfl jerseys swego wielkiego planu stworzenia wielotomowej encyklopedii. W roku 1999 przekazał swą wielką kolekcję i archiwum (ponad 50.000 dokumentów, fotografii i gatunków) Muzeum Zoologii w Lozannie w Szwajcarii. Bernard Heuvelmans zmarł w wieku 84 lat.

Oto lista książek Heuvelmansa:

 • 1955 Sur la piste des bêtes ignorées. Paris: Plon.
 • 1958 Dans le sillage des monstres marins – Le Kraken et le Poulpe Colossal. Paris: Plon.
 • 1958 On the Track of Unknown Animals. London: Hart-Davis.
 • 1959 On the Track of Unknown Animals. New York: Hill and Wang.
 • 1965 Le Grand-Serpent-de-Mer, cheap oakley sunglasses le problème zoologique et sa solution. Paris: Plon.
 • 1965 On the Track of Unknown Animals. (Abridged, revised.) New York: Hill and Wang.
 • 1965 Na tropie nieznanych zwierząt, Warszawa, Wiedza Powszechna.
 • 1968 In the Wake of Sea Serpents. New York: Hill cheap nfl jerseys and Wang.
 • 1975 Dans le sillage des monstres marins – Le Kraken et le Poulpe Colossal. Paris: François Beauval : 2nd édition revue et complétée.
 • 1975 Le Grand-Serpent-de-Mer, le problème zoologique et sa solution. Paris: Plon, 2nd édition revue et complétée.
 • 1978 Les derniers dragons d’Afrique. Paris: Plon.
 • 1980 Les bêtes humaines d’Afrique. Paris: Plon.
 • 1995 On the Track of Unknown Animals. London: Kegan Paul International.

Heuvelmans, Bernard, and Boris F. Porchnev

 • 1974 L’homme de Néanderthal est toujours vivant. Paris, Plon.

____________

Powyższa biografia została skompilowana na podstawie następujących dwóch anglojęzycznych artykułów: http://lorencoleman.com/bernard_heuvelmans_obituary.html oraz http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard_Heuvelmans.
Celowo poczyniłem pewne zmiany, poprawki i skróty dla celów niniejszej strony.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This